Polonia Austria - polskie forum dyskusyjne
Emerytura w Austrii - Wersja do druku

+- Polonia Austria - polskie forum dyskusyjne (http://mypolonia.at)
+-- Dział: INFOMACJE OPINIE I RADY (http://mypolonia.at/Forum-INFOMACJE-OPINIE-I-RADY)
+--- Dział: SZUKAM INFORMACJI (http://mypolonia.at/Forum-SZUKAM-INFORMACJI)
+--- Wątek: Emerytura w Austrii (/Thread-Emerytura-w-Austrii)

Strony: 1 2

Emerytura w Austrii - austryjek - 21-03-2017

Pracowałem 17 lat w Austrii. Od 6 lat jestem na stałej rencie. Obecnie osiągnąłem wiek emeryttalny. Chciałbym się dowiedzieć, czy korzystne będzie dla mnie przejście na emeryturę. W Polsce pracowałem 19 lat.

RE: Emerytura w Austrii - Gerwazy - 22-03-2017

Ważne i skomplikowane pytanie, bardzo nieszczegółowe informacje i temat w którym ekspertem nie jestem, ale spróbuję coś podpowiedzieć... Na tą chwilę zakładam, że przez te lata pracy w AT oraz w PL świadczył Pan pracę legalnie i wszelkie składki emerytalne były odprowadzane? Jeśli tak i osiągnął Pan wiek emerytalny to przy tylu latach składkowych wydaje mi się, że może Pan się starać nawet o dwie emerytury z obu krajów. Najprościej będzie udać się do ZUSu i dopytać o szczegóły techniczne w tym temacie (jest również szansa, że otrzyma pan jedno świadczenie emerytalne z Polski, ale uwzględniające lata składkowe w Austrii). Pana sytuacja jest o tyle ciekawa, że prawdopodobnie pracował Pan w AT zanim PL weszła do EU i nie mam pojęcia jak to może wpłynąć na całą sytuację, ale zapewne te lata pracy w AT nie pójdą w zapomnienie od strony świadczeń emerytalnych które się Panu należą. Tak na prawdę ZUS na Pana prośbę jest w stanie wyliczyć Panu wysokość emerytury (wiem przez przypadek bo moi rodzice ostatnio w tej sprawie byli w ZUSie w związku ze zmianą / ponownym skróceniem wieku emerytalnego w PL i zaczęli się dowiadywać jaki ma to wpływ na potencjalne przejście na emeryturę już niebawem i jej wysokość). ZUS powinien również udzielić informacji jak ma Pan się załatwić sprawę w związku z wieloletnią pracą w AT. Wierzę że te wskazówki będą dla Pana pomocne, mimo że jak mówię nie jestem w żadnym razie ekspertem w temacie, a mój wiek sprawia, że jeszcze o tym temacie poważnie nie myślę (choć pewnie pora zacząć) Wink. Pozdrawiam.

RE: Emerytura w Austrii - Hemik - 22-03-2017

Nie mozna pobierac dwoch emerytur, emeryture sie otrzymuje tam gdzie sie mieszka, przyklad mojego znajomego ktory pracowal w Niemczech 19 lat, przyznana wczesniejsza emerytura na warunkach niemieckich, pomniejszona o 200€ ze wzgledu na staly pobyt w Polsce.
Lata skladkowe oczywiscie ze sa uznawane i czlonkowstwo unii tu nie ma nic do rzeczy, polacy byli jako gastarbeiter w Austrii.
Kwestia tego czy wiek emerytalny jest osiagniety, bo jesli  w PL wiek nie zostal osiagniety a tu tak to mozna sie starac o emeryture ale ZUS moze skutecznie to blokowac, w takiej sytuacji jest moja mama, ktora ma wiek emerytalny w Austrii osiagniety ale w PL nie, i ZUS sie upiera ze emerytura sie jej jeszcze nie nalezy.

RE: Emerytura w Austrii - Gerwazy - 22-03-2017

@Hemik jesteś chyba nieco bliżej emerytury niż ja więc pewnie orientujesz się lepiej Tongue. Ogólnie ciekawy temat. Jeśli jest jak mówisz to wyjdzie że wizyta w ZUSie rozwiąże wszelkie wątpliwości (skoro emerytura może być pobierana tylko w 1 kraju, a lata składkowe są uwzględniane zakładam że po stronie ZUSu będzie wymiana informacji z AT w tej sprawie (ewentualnie każą donieść jakieś papiery z AT(?)).

Z drugiej strony @Hemik nie wiem na ile jednak masz rację. Wklepałem w Googlu "emerytura w dwóch krajach" i pierwszy lepszy link jaki wyskoczył opisuje możliwość otrzymania więcej niż jednej emerytury (z różnych krajów): [Goście nie mogą widziec linków. Zarejestruj się na forum klikając tutaj, aby widzieć linki. ] (wszystko zależy od okoliczności). Co jednak istotne z punktu widzenia założyciela wątku: "Unijna koodynacja naprawdę może ułatwić nam życie: występując o zagraniczną emeryturę, wystarczy zgłosić się do ZUS w Polsce. Na nasz wniosek ZUS skompletuje dokumentację dla zagranicznego ubezpieczyciela i prześle go do odpowiedniego kraju." Zaznaczam że nie weryfikowałem w żaden sposób prawdziwości zalinkowanych informacji. Niemnie wydaje się że wizyta w ZUS powinna załatwić sprawę.

RE: Emerytura w Austrii - Hemik - 23-03-2017

No to od razu pisze ze polskie informacje w sieci sa tylko karma dla naszych mozgow, a przewaznie osoba piszaca niewiele ma pojecia o temacie miedzynarodowym lub odnosi sie on do jednego kraju.
Aby otrzymac emeryture w Austrii nalezy sie zglosic i tutaj do urzedu i rowniez wystapic w polskim urzedzie o pewne dokumenty ktore sa potrzebe tutejszemu urzedowi, naturalnie urzedy rowniez same sie komunikuja miedzy soba. 
Po zatwierdzeniu dokumentow i przyznaniu emerytury nalezy miec zameldowanie w Austrii, jesli sie takowego nie posiada emerytura bedzie wyplacana w polsce o pomniejszony standard zycia. 
Austiacki urzad nie przyzna emerytury jesli nie beda dostarczone dokumenty z kraju z ktorego pochodzimy w tym przypadku z Polski, chyba ze mieszkamy i pracujemy tu od 18tego roku zycia wtedy dokumenty takie nie beda potrzebne. 
Pamietam jak przyjechalem do Austrii to wymogiem bylo aby otrzymac jakies swiadczenia z Austrii trzeba bylo przepracowac minimum 10 lat, dzis tego wymogu nie ma poniewaz kraje rozliczaja sie juz miedzy soba, jednak jesli ktos posiada 18 czy 22 lata prac w Austrii to jest to niewystarczajacy czas skladkowy do wyplaty emerytury, to nie znaczy ze emerytura nam nie bedzie przyznana jednak nie bedzie tak wysoka jak w przypadku osoby ktora przepracowala 35 lat, ale rowniez nie moze byc zbyt niska. 
Jesli chcemy pobierac emeryture w Polsce i staramy sie o nia w Polsce poniewaz osiagnelismy wiek emerytalny czyli o ile jestem w temacie 65 lat to ZUS prawdopodbnie nie bedzie sie pytal gdzie sa lata skladkowe przez ostatnie 20 lat krore mieszkalismy w Austrii i bedzie chcial przyznac jak najmniejsza emeryture, jak wyglada sprawa zalatwiania formalnosci od polskiej strony niestety nie wiem. 

RE: Emerytura w Austrii - Gerwazy - 23-03-2017

Może masz rację Hemik, nie znam się na tym temacie. Dlatego radzę pójść do ZUSu i dowiedzieć się szczegółów. Jeśli to nie problem to byłbym wdzięczny za podzielenie się informacjami z ZUSu na forum.

RE: Emerytura w Austrii - zuziam - 20-04-2017

(21-03-2017, 19:55)austryjek napisał(a): [Goście nie mogą widziec linków. Zarejestruj się na forum klikając tutaj, aby widzieć linki. ]
[Goście nie mogą widziec linków. Zarejestruj się na forum klikając tutaj, aby widzieć linki. ]
[Goście nie mogą widziec linków. Zarejestruj się na forum klikając tutaj, aby widzieć linki. ]
Okresy ubezpieczenia przed 1999 musimy sami udokumentować w ZUS i tylko wtedy ZUS je poświadczy.

RE: Emerytura w Austrii - Caporeira - 09-05-2017

Na jakiej podstawie jest wyliczana emerytura a at, i czy da się sprawdzić ile ona wynosi?

SGS7EDGE TAPATALK

RE: Emerytura w Austrii - Zuza - 12-02-2018

(23-03-2017, 00:00)Hemik napisał(a): [Goście nie mogą widziec linków. Zarejestruj się na forum klikając tutaj, aby widzieć linki. ] Wien.

Informuja cie jakie sa obliczone emerytury. I czekasz na wyplaty na konto bankowe. Dla ciekawych za 15 lat w PL 1000zl. za 15 lat w A 650 euro.
 Podatek placi sie wylko w Polsce 18%

I to jest wszystko i tak to wygląda.

Pozdrawiam

PS. I nikt nikomu nie pomniejsza emerytury o 200 euro zw wzgledu na staly pobyt w Polsce....

RE: Emerytura w Austrii - Hemik - 12-02-2018

(12-02-2018, 15:26)Zuza napisał(a):
(23-03-2017, 00:00)Hemik napisał(a): Jesli chcemy pobierac emeryture w Polsce i staramy sie o nia w Polsce poniewaz osiagnelismy wiek emerytalny czyli o ile jestem w temacie 65 lat to ZUS prawdopodbnie nie bedzie sie pytal gdzie sa lata skladkowe przez ostatnie 20 lat krore mieszkalismy w Austrii i bedzie chcial przyznac jak najmniejsza emeryture, jak wyglada sprawa zalatwiania formalnosci od polskiej strony niestety nie wiem. 

Skladasz papiery w ZUS o Polska emeryture i dodajesz ze rowniez pracowales w Austrii.
Dostaje sie dwa druki do wypelnienia. 1 na emeryture PL i 2 na emeryture w A. I to wszystko. 

Czytamy ze zrozumieniem Big Grin

Zuza czy ty jestes mezczyzna?? Big Grin Sama napisalas ze dodajemy ze rowniez pracowalem w Austrii, jesli tego nie zrobie to ZUS 
obliczy skladki wedlug lat przepracowanych w Polsce nie biorac pod uwage lat w Austrii o ktorych nie bedzie mial pojecia przeciez 
jesli o tym nie wspomnimy