Polonia Austria - polskie forum dyskusyjne
Kupno domu w Austrii - Wersja do druku

+- Polonia Austria - polskie forum dyskusyjne (http://mypolonia.at)
+-- Dział: INFOMACJE OPINIE I RADY (http://mypolonia.at/Forum-INFOMACJE-OPINIE-I-RADY)
+--- Dział: MIESZKANIE (http://mypolonia.at/Forum-MIESZKANIE)
+--- Wątek: Kupno domu w Austrii (/Thread-Kupno-domu-w-Austrii)

Kupno domu w Austrii - sabina - 20-05-2017

Witam!
Znalezlismy ladny domek niedaleko Linz.Chcielibysmy go kupic. Oboje z mezem od 6 lat pracujemy w Austrii.mamy trojke dzieci w tym dwoch prawie doroslych synow i maluszka Smile ja obecnie przebywam na Karenz. Jak wyglada sprawa z przyznaniem kredytu na zakup domu? Jaki bank polecacie? czy Ktos moze cos polecic?

RE: Kupno domu w Austrii - arcicorci - 21-05-2017

Zapytaj się w swoim banku w którym masz konto. Z doświadczenia wiem ze Bank Austria ma najtańsze kredyty ale żeby je dostać trzeba przejść przez cale biurokratyczne procedury. W innych bankach jest pod tym względem łatwiej ale więcej płacisz. Proponuje udac się do 3-4 banków i porównać oferty a na koniec negocjować z najlepszym o obniżenie kosztów.

RE: Kupno domu w Austrii - sabina - 21-05-2017

dziekuje

RE: Kupno domu w Austrii - grazanka - 28-06-2018

Kiedyś szukałam informacji o tym co i jak przy kupie domu, ale nie znalazłam, dlatego teraz chciałam się podzielić tymi informacjami, może się komuś przyda...
1. Trzeba iśc do Banku z zaświadczeniem o dochodach (Lohnzettel z ostatnich 3-6 mc) i innymi dokumentami jak paszport, meldzettel, czasami umowa o prace.
2. W przypadku Bank Austria, można to zrobic od ręki, w przypadku innych banków w Grazu musiałam pierw umówić termin. Może tylko jedna osoba to wszystko zrobić, nie muszą być oboje. Myśmy akurat wzięli Bank Austria i dopiero na przedstawienie oferty musieliśmy być oboje. Bawag, Volksbank oferują kredyty tylko dla osób które pracują w AT min 12 mc.
3. Co mnie zaskoczyło to kolejnośc: najlepiej dostać od Banku Zusage, że udzielą kredytu, potem podpisuje się Kaufanbot, która jest już przedwstepną zoobowiazująca do kupna umową, potem umowe Kupna u notariusza, a potem dopiero podpisuje się umowę kredytową. Także kolejnośc nieco inna niż w PL.
4. Jest możliwy kredyt na 100% plus koszty poboczne pt: notariusz, makler i te inne.
5. Ile trzeba min. pracowac w AT, żeby dostać kredyt hipoteczny? Zależy od banku i zdolności kredytowych. Nam się to udało po 10 mc pracy tutaj, gdzie tylko mąż na razie pracuje, więc da się! A rata kredytu niewiele większa od czynszu za wynajem.
6. co do cen, to do ceny domu trzeba średnio ok 10% doliczyć kosztów pobocznych pt. notariusz, podatek, makler, wpis do ksiąg wieczystych itp... więc na to trzeba się troche przygotować.

RE: Kupno domu w Austrii - Hemik - 28-06-2018

No i super dzieki za wiele informacji, ja ze swojej strony dodam ze niektore banki wymagaja Versicherungsdatenauszug ktory od reki otrzymuje sie w Krankenkasse, to nic innego jak historia naszych skladek ktore sa odprowadzane z naszych wyplat.

Co do podpisywania Kaufanbot to do 7 dni mozna pisemnie mailowo czy tez ustnie zrezygnowac z danej oferty, po 7 dniach wstepna umowa jest zobowiazujaca, nawet jesli zechcemy w ciagu tych 7 dni zmniejszyc nasza oferte kupna to nie jest ona juz przedluzana o kolejne 7 dni.
Warto na takich umowach wstepnych dopisac Nur bei positve finanzierung, co znaczy ze umowa bedzie wazna jesli bank zdecyduje sie sfinalizowac nasz zakup, jednak moze sie okazac ze bank stwierdzi ze dom jest wart mniej i wtedy bedziemy musieli wyjac z wlasnej kieszeni kilkanascie lub kilkadziesiat tysiecy euro.