Polonia Austria - polskie forum dyskusyjne
Vinietki na autobahn (Vignette) - Wersja do druku

+- Polonia Austria - polskie forum dyskusyjne (http://mypolonia.at)
+-- Dział: SPRAWY TECHNICZNE (http://mypolonia.at/Forum-SPRAWY-TECHNICZNE)
+--- Dział: MOTORYZACJA (http://mypolonia.at/Forum-MOTORYZACJA)
+--- Wątek: Vinietki na autobahn (Vignette) (/Thread-Vinietki-na-autobahn-Vignette)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7

Vinietki na autobahn (Vignette) - Hemik - 21-04-2014

Popularnie nazywane przez nas vinietki czy oplata za autostrade w Austrii to Vignette lub Mautplicht, pierwszy raz oplate ta wprowadzono w roku 1997 a koszt rocznej vinietki wynosil 550 schilingow czyli okolo 40€. Vignette mozna zakupic prawie na kazdej stacji benzynowej, w niektorych trafikach, w ÖAMTC lub ARBÖ.

[Goście nie mogą widziec linków. Zarejestruj się na forum klikając tutaj, aby widzieć linki. ]

W Austrii mozna kupic trzy rodzaje vignette,dla samochodow osobowych do 3,5 tony, jest to vignette na 10 dni koszt 8,50€, vignette na 2 miesiace koszt 24,80€ oraz vignette roczna koszt 82,40€ z tym ze vignette roczna jest tak na prawde wazna az 14 miesiecy, poczawszy od dnia 1 grudnia do 31 stycznia do godz. 24:00, 14 miesiecy pozniej, czyli w tym roku od 1.12.2013 do 31.01.2015 , rowniez dla motocykli obowiazuja vignette, 10 dniowa koszt 4,90€, na 2 miesiace koszt 12,40€ oraz roczna (14miesiecy jak w przypadku aut osobowych) koszt 32,90€.
vignette sa obowiazkowe, jazda bez waznej vignette skutkuje mandatem 120€ oraz Policja wymaga zakupu od nich waznej vignette, kombinowanie, przeklejanie, niedoklejona vignette, lub napis ungültig pojawiajacy sie po przeklejeniu vignette z innego pojazdu ktory to napis posiada duzo mocniejszy klej skutkuje mandatem podwojonym czyli 240€ dlatego sprawdzcie czy wasza vignette jest dobrze przyklejona.
Oczywiscie nie musi was kontrolowac Policja, jadac autostrada jesli zobaczycie takie urzadzenie jak ponizej

[Goście nie mogą widziec linków. Zarejestruj się na forum klikając tutaj, aby widzieć linki. ]

Mozecie byc pewni ze bedziecie mieli problemy jesli nie posiadacie vignette i to nie male, jest to elektroniczny system kontroli vignette wprowadzony w 2007 roku, w tym samym roku system ten wykryl 167000 aut osobowych bez vignette lub bez waznych vignette .

W 2006 roku ASFINAG wzbogacil sie na osobach bez vignette o kwote 9,6 miliona € dlatego tez wprowadzono elektroniczny system kontroli ktory w 2007 roku przyniosl dochod ponad 20 milionow €.
W roku 2012 ASFINAG ze sprzedazy vignette uzyskal dochod ponad 1,5 miliarda euro z czego duzy wplyw tego bo ponad 1,1 miliarda € to przychod z vignette dla ciezarowek, wiec teraz chyba rozumiemy dlaczego w Austrii jest tyle autostrad Big Grin.

W razie stluczenia szyby vignette mozna dostac za darmo,lecz tylko roczna, nalezy w tym przypadku dostarczyc kopie rachunku za wymiane szyby lub rachunek za szybe, odkleic vignette ze zniszczonej szyby, potrzebny jest rowniez odcinek z vignette, wypelniony formularz na wymiane vignette oraz kopie dowodu rejestracyjnego.

Vignette rowniez mozna otrzymac za darmo, kto ja otrzymuje??
Osoby niepelnosprawne mieszkajace od roku 1998 na terenie Austrii moga otrzymac Vignette za darmo pod warunkiem ze nie posiadaja tu drugiego zamieszkania czyli Nebenwohnsitz oraz pobyty hotelowe sa wykluczone.

RE: Vinietki na autobahn (Vignette) - staho - 21-04-2014

Widziałem zdjęcie winiety z tego "fotoradaru" i wydaje mi się, że stosują tam jakąś technologię NASA do robienia zdjęć satelitarnych, bo winietka z dziurkami na dniu i miesiącu ważności widoczna była na zdjęciu tak dokładnie jakby była zrobiona bardzo dobrym aparatem z odległości 10 cm. Dodatkowo pamiętać należy, że często ma się na szybie kilka winietek. Ja na przykład mam jeszcze austriacką i czeską z 2013. Ale widziałem takich zawodowców, którzy winietki chyba kolekcjonują jak trofea myśliwskie i mają ich na szybie z 10.

RE: Vinietki na autobahn (Vignette) - Hemik - 21-04-2014

to zdjecie bylo juz na starym forum chyba, wlasnie nie pamietalem gdzie go widzialem. System w przypadku wykrycia waznej vignette automatycznie wyrzuca pojazd ten z rejestru.

RE: Vinietki na autobahn (Vignette) - anonim001 - 22-04-2014

Szczerze mówiąc Hemik to rozwiązałeś zagadkę nurtującą mnie od początku mojego pobytu tutaj, mianowicie tych fotoradarów. Do tej pory były one dla mnie jak widmo - wszyscy słyszeli, nikt nie widział Big Grin ja osobiście również tego nie widziałem jeszcze (a może się nie przyglądałem dostatecznie?), możecie podać jakiś przykład na trasie z Wiednia do Polski gdzie można go spotkać?

RE: Vinietki na autobahn (Vignette) - Hemik - 22-04-2014

Ciezko powiedziec, w roku 2007 bylo tylko bodajze kilka lub kilkanascie sztuk, teraz na pewno jest ich duzo wiecej, na pewno jeden jest przy wlocie do Wiednia od strony Linz Big Grin tam jezdze codziennie Big Grin

RE: Vinietki na autobahn (Vignette) - staho - 22-04-2014

Nigdy na to nie zwracałem uwagi, ale pamiętajcie, że co pewien odcinek na Autobahnie znajdują się specjalne bramki, które łączą się z urządzeniami w LKW. To taka "winieta" dla ciężarówek. Myślę, że nie problem zainstalować kamery dla standardowych winiet na tych bramkach. Ale nie wiem, czy tak jest. Jedynie przypuszczam.

RE: Vinietki na autobahn (Vignette) - Hemik - 22-04-2014

To co staho pisze to sa punkty poboru oplat, poniewaz w LKW pobierana jest oplata za przejechane km a nie vignette roczna lub inna, dlatego tyle tych bramek jest, dosc czesto na radiu CB mozna uslyszec jak kierowcy mowia ze mu nie piklo na bramce poboru oplat, tzn ze skonczyly mu sie srodki na koncie, oni kupuja tzw. GO w PL to sie nazywa Viatoll doladowuje sie to jak np. komorke na karte i jedzie, jesli nie pika na bramce to srodki sie skonczyly. Ogolnie jesli chodzi o autostrady dla ciezarowek to Austria ma jedne z najwiekszych oplat w Europie i tak np. przejechanie z Wiednia do Salzburga kosztuje 150 euro Big Grin

RE: Vinietki na autobahn (Vignette) - anonim001 - 23-04-2014

W Austrii przynajmniej widać efekty tych bramek, drogi są w stanie całkiem niezłym i remontowane są na bieżąco. W Czechach jadąc do Polski za każdym razem zastanawiam się co oni robią z tą kasą za winiety

RE: Vinietki na autobahn (Vignette) - staho - 23-04-2014

(23-04-2014, 21:43)anonim001 napisał(a): W Austrii przynajmniej widać efekty tych bramek, drogi są w stanie całkiem niezłym i remontowane są na bieżąco. W Czechach jadąc do Polski za każdym razem zastanawiam się co oni robią z tą kasą za winiety

Zapomniałeś o podatku od posiadania samochodu w Austrii, który np. w przypadku mojego całkiem przeciętnego samochodu wynosi 420 Euro/rocznie.
A to już robi znaczącą różnicę, bo winiety kosztują kilkadziesiąt Euro.

RE: Vinietki na autobahn (Vignette) - Caporeira - 02-11-2014

A jak wygląda sytuacja kiedy ktoś kupi roczną winietę i zmieni pojazd. Można wtedy ubiegać się o nową winietę do nowo nabytego pojazdu ?

Natomiast w przypadku przerejestrowania pojazdu nie powinno być tego problemu bo winieta nie jest przypisywana do rejestracji ?