Polonia Austria - polskie forum dyskusyjne
Gerwazy - Wersja do druku

+- Polonia Austria - polskie forum dyskusyjne (http://mypolonia.at)
+-- Dział: FORUM OGÓLNE (http://mypolonia.at/Forum-FORUM-OG%C3%93LNE)
+--- Dział: PRZEDSTAW SIĘ (http://mypolonia.at/Forum-PRZEDSTAW-SI%C4%98)
+--- Wątek: Gerwazy (/Thread-Gerwazy)

Strony: 1 2 3

Gerwazy - Gerwazy - 19-12-2015

Witam wszystkich Forumowiczów!

Jest to mój pierwszy post na tym Forum -> stwierdziłem że warto zacząć od przedstawienia się. Mam na imię Mateusz, lat 31 i od marca 2016 zaczynam pracę w Wiedniu w 12 dzielnicy. Do Wiednia przeprowadzam się pod koniec lutego 2016 wraz z całą rodziną: ja + żona + 2-letni syn. Decyzja o przyjęciu propozycji pracy w Austrii zapadła pod koniec listopada i od tego czasu kompletuję wiedzę co załatwić przed wyjazdem, szukam mieszkania w okolicach miejsca pracy i ogarniam wszelkie formalności związane z kilkuletnią przeprowadzką z PL (wstępnie planujemy przebywać w Austrii przez 3 do 5 lat choć nie wykluczamy zostania dłużej jeśli bardzo nam się spodoba). Szczerze to od paru dni czytam głównie wątki na tym Forum i jestem szczęśliwy że na nie trafiłem bo jest tu masa przydatnych informacji i jak widzę dużo ludzi chcących pomóc. Na razie nie mam "swoich pytań", ale te pewnie nadejdą jeszcze w kolejnych dniach / tygodniach. Na tą chwilę mam nadzieję, że Forum poza świetną bazą wiedzy okaże się również miejscem do kontaktu z rodakami (nie tylko online ale również da możliwość spotkania osobistego przy różnych okazjach co zapewne ułatwi aspekty mentalne związane z przeprowadzką). Z tego co widziałem są tu i amatorzy grzybobrań i wycieczek rowerowych, są ludzie z małymi dziećmi więc tematów wspólnych raczej nie zabraknie Smile. Mam zamiar być stałym bywalcem tego Forum (na razie głównie jako petent / czytacz, a z czasem może sam będę mógł służyć radą na bazie własnych doświadczeń).

Pozdrawiam i do kolejnych postów (kolejne będą prawdopodobnie ankiety).

Gerwazy - arcicorci - 19-12-2015

Witaj na forum

Wysłane przez Tapatalk

RE: Gerwazy - Hemik - 20-12-2015

Witaj na forum Big Grin no a pozniej w mojej dzielnicy Big Grin
Jakby co to moge polecic na dzien dobry super przedszkole dla waszego dzieciaka o ile bedziecie niedaleko 

RE: Gerwazy - Gerwazy - 20-12-2015

(20-12-2015, 01:05)Hemik napisał(a):  Witaj na forum Big Grin no a pozniej w mojej dzielnicy Big Grin
Jakby co to moge polecic na dzien dobry super przedszkole dla waszego dzieciaka o ile bedziecie niedaleko 

Bardzo chętnie Big Grin. Nawet jeśli nie zamieszkam w 12 dzielnicy to będę tam pracował więc jest spora szansa że skorzystam z polecenia i będę dowoził syna przy okazji dojazdów do / z pracy Smile. Czy przedszkole o którym mówisz jest publiczne czy prywatne, a jeśli prywatne to jakie są koszty? Skoro jesteśmy przy tym temacie to może masz też jakiś żłobek do polecenia (chyba że mogę od razu wysłać 2,5 letnie dziecko do przedszkola żeby nie robić mu zmian co pół roku)? W PL takie rzeczy są możliwe o ile dziecko jest na tyle samodzielne żeby korzystać z nocnika, ale nie wiem jak działa to w AT... Szczerze to chciałbym wysłać syna do żłobka / przedszkola możliwie szybko po przeprowadzce (w PL chodzi do żłobka od ukończenia pierwszego roku życia i bardzo to lubi). Ciężko mi sobie go wyobrazić bez kontaktu z rówieśnikami na dłuższą metę...

Dzięki i pozdro.

RE: Gerwazy - Hemik - 20-12-2015

Hmn jesli nie zamieszkasz w 12 bezirku niedaleko przedszkola to sa marne szanse ze ci dziecko tam przyjma, jednak jest mozliwe zebys poslal dziecko od razu do przedszkola lecz musicie oboje miec zajecie, czyli np ty pracujesz a zona chodzi na kurs niemieckiego itp. ale o tym wiecej przeczytasz w temacie szkolnictwo.

RE: Gerwazy - Gerwazy - 22-12-2015

Ok, dzięki za info. W takim razie wrócimy do tematu konkretnego przedszkola jeśli jednak zamieszkam w okolicy. Mam jednak dodatkowe pytanie bo moja sytuacja się nico zmieniła... Okazało się że moja żona jest w początkowej fazie drugiej ciąży i chciałbym wiedzieć czy jest to "wystarczające zajęcie" jako podstawa z jej strony do przyznania miejsca w żłobku / przedszkolu? Jakoś wizja żony zajmującej się "na pełen etat" 2-letnim dzieckiem w zaawansowanej ciąży podczas gdy ja będę w pracy nie nastraja mnie szczególnie optymistycznie. Rozumiem że "zajęcie dla nas obojga" o którym piszesz jest potrzebne w przypadku miejsca w placówce publicznej i w razie czego możemy starać się o miejsce w placówce prywatnej? Myślę że na ta chwilę potencjalna odpowiedź zakończy ten temat, a jeśli nie to chyba otworze nowy wątek w odpowiednim miejscu... z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.

RE: Gerwazy - Hemik - 23-12-2015

Watek kontynuujemy tutaj

[Goście nie mogą widziec linków. Zarejestruj się na forum klikając tutaj, aby widzieć linki. ]

RE: Gerwazy - sandra1211 - 04-04-2016

Witaj jak sie odnajdujecie w nowym miejscu? Ja z partnerem mieszkam od lutego w Guntramsdorfie z dwojka coreczek 2 i 4 latka. Pozdrawiam

RE: Gerwazy - Gerwazy - 04-04-2016

Cześć. Początek jest cięższy niż się spodziewałem a spodziewałem się że nie będzie lekko, łatwo i przyjemnie (przynajmniej nie od razu i nie ze wszystkim). Nie wiem na ile śledziłaś pozostałe wątki w których proszę o pomoc w różnych sprawach, ale w skrócie po pierwszym miesiącu mam tylko w głowie pytanie czy dobrze zrobiliśmy przeprowadzając się tutaj (i to od razu wszyscy razem, może mogłem pojechać tylko ja na pierwsze 3 miesiące a dopiero potem ściągnąć tu rodzinę jak wszystko będzie szło dobrze(?)...). Po problemach z rejestracją (przeglądem auta) i ostatecznie zostawieniem go w Polsce przyszedł czas na kolejne: walczymy żeby przepisać badania z Polski do Mutter-Kind-Pass (powinno się coś wstępnie wyjaśnić w tym tygodniu, ale całość sprawy pewnie jeszcze potrwa bo nawet jak przepiszemy badania to spodziewamy się problemów u lekarza u którego wyrobiliśmy książeczkę ciąży który nie chciał badań przepisać a to okaże się dopiero w maju na kolejnej wizycie), do tego brak możliwości dostania przedszkola na pełen etat (w Polsce mieliśmy żłobek na pełen etat i nikogo nie interesowało czy oboje pracujemy jeśli jest to przedszkole prywatne), a kończąc na problemach z załatwieniem każdej urzędowej sprawy przez brak znajomości niemieckiego (i brak kogokolwiek do pomocy w tym temacie bo nie znamy tu absolutnie nikogo, a urzędniczki za każdym razem w każdym urzędzie twierdzą że nie mówią po angielsku :/). Może to tylko przez fakt że w Polsce całkiem nieźle nam się powodziło i życie było już ustabilizowane i wygodne mam takie postrzeganie spraw tutaj. Liczę że wszystko się z czasem ułoży, a jak nie to za półtora roku wrócimy do PL (trochę szybciej niż zakładaliśmy wstępnie). Chciałbym tylko podkreślić że ogólnie jestem życiowym optymistą i nadal wierzę że wszystko się ułoży tylko potrzeba na to trochę czasu, niemniej puki co jestem rozczarowany (to chyba najlepsze słowo na teraz) tym jak to wszystko wygląda (i jest mocno rozbieżne z tym co czytałem przed decyzją w internecie) i że wszędzie nawet w banalnych sprawach są nam rzucane kłody pod nogi (miałem wrażenie że jednak to tematyka bardziej w PL niż tutaj).

A Wam się się życie układa w nowym miejscu (mam nadzieję że lepiej niż u nas)? Zadowoleni ze zmiany? Córki odnalazły się w nowym miejscu? Chodzą do żłobka / przedszkola? Pozdrowienia.

RE: Gerwazy - sandra1211 - 04-04-2016

Przykro mi bardzo ze takie kłody pod nogi Wam życie rzuca, ale z drugiej strony jak to przetrwacie to będziecie mogli być z siebie bardzo dumni ze podołaliście temu zadaniu. Rozumiem ze zona w ciąży gratuluje bardzo jak ma ukochana na imię ? Nie czytałam poprzednich watkow ponieważ dopiero przed chwila założyłam tu konto wiec jeszcze jestem do tylu z tematami. Jeżeli chodzi o nas mój partner od 17 roku życia przebywał w niemczech wiec język zna idealnie, przenieśli sie z firma do Austrii i dlatego taka zmiana. Ja mieszakalam cały czas w Pl języka nie znam w ogóle i cholernie mi jest tu ciężko chciałabym poznać kogoś na pewno było by trochę łatwiej mieć niedaleko kogoś z kim można by było się spotkać od czasu do czasu. Jeżeli chodzi o córki podoba im się tutaj bardzo aczkolwiek do przedszkola/ żłobka planujemy je zapisać od września tyle ze nie wiem jak będzie z moja praca z wiadomych powodów (brak znajomości języka). A w jakim województwie w Pl mieszkaliście ?